everythings.pl: FAQ początkującego overclockera - everythings.pl

Skocz do zawartościStrona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

FAQ początkującego overclockera Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   tomol012 

  • Grupa: Użytkownik
  • Postów 1309
  • Rejestracja: śro, 02 sty 08

Napisano 28 sierpień 2008 - 14:36

1. Co to overclocking ?

Jest to poprostu zwiększanie częstotliwości pracy podzespołów komputerowych.

2. Co mogę podkręcać ?

Procesory, karty graficzne, pamięci RAM i kilka innych podzespołów, ale to już dla zaawansowanych użytkowników.

3. Jak podkręcić procesor ?

Najłatwiej jest poprzez zwiększenie częstotliwości magistrali systemowej (ang. Front Side Bus - FSB). Jak to zrobić ? Wejdź do BIOSu swojej płyty głównej (naciśnij DEL podczas uruchamiania się komputera, ale zanim zacznie ładować się Windows) i znajdź opcje "Clock frequency" , "Overclocking", "CPU clock", "FSB frequency" itp. Oznaczenia te mogą różnić się w zależności od producenta twojej płyty głównej. Napewno znajdziesz "FSB frequency" oraz "Vcore". Teraz wystarczy podnieść częstotliwość pracy magistrali systemowej (FSB frequency) o jakieś 5 mhz i uruchomić Windowsa. Jeśli system zachowuje się stabilnie (najlepiej sprawdzić programem 3DMark), to znaczy nie zawiesza się itp., to wracamy do BIOSu i podnosimy FSB o kolejne 5 - 10 mhz. Pamiętaj żeby nie podnosić FSB zbyt bardzo za jednym razem !

Po zwiększeniu FSB o jakieś 20 mhz, komputer może zacząć robić sie niestabilny. Radą na to jest podniesienie napięcia rdzenia procesora (Vcore). Napięcie podnoś bardzo małymi krokami ! Pamiętaj, że zmiana napięcia może trwale uszkodzić procesor, a żadna firma nie uwzględni gwarancji, jeżeli spalisz procesor. Dzięki zwiększeniu Vcore, komputer będzie pracował o wiele stabilniej, na coraz wyższych częstotliwościach FSB.

Kiedy komputer zacznie pracować niestabilnie pomimo zwiększenia częstotliwości FSB, to znaczy że dotarłeś do jego maksimum. Jeśli temperatura nie będzie wtedy zbyt wysoka (ok. 50* C), to najlepiej zmniejszyć FSB o około 5 mhz.

4. Jak sprawdzać temperaturę procesora ?

Można sprawdząć ją bezpośrednio z poziomu BIOSu, jednak oprócz tego radzę ściągnąć program Speed Fan (do kontrolowania temperatury i prędkości wiatraków w komputerze) i cały czas kontrolować temperatury. Program nie obciąża sprzętu, więc spokojnie może być włączony kiedy np: gramy, czy oglądamy filmy DVD.

5. Jaką temperaturę powinien mieć procesor ?

Najlepiej nie przekraczać 50 - 60*C. Jeśli temperatura będzie za wysoka, komputer zacznie się zawieszać, a w najgorszym przypadku procesor może się spalić !

6. Czy da się odblokować mnożnik w procesorach INTEL ?

Nie, nie da się. Jedynymi procesorami INTEL'a z odblokowanym mnożnikiem są egzemplaże z serii EXTREME, które są bardzo drogie (np: QX9440 - ponad 3000zł).

7. Komputer nie uruchamia się - widze czarny ekran !

Jest to efekt zbytniego podkręcenia procesora. Żeby się tego pozbyć spróbuj zresetować BIOS. Informacje jak to zrobić znajdują się w instrukcji płyty głównej.NIGDY NIE IDŹ NA ŻYWIOŁ ! Pamiętaj że jeśli spalisz procesor, to żaden sklep nie wymieni go na gwarancji !

WSZYSTKO ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ! Ja tylko pisze co i jak. Nie chce dostać potem PW: "Ty gnoju, przez ciebie spaliłem CPU" ;-P


Źródła: własna wiedza, doświadczenie oraz fora internetowe ;-)


Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć